info@irantsn.com English | فارسی
دبیر پنجمین نمایشگاه ایران اکسپو:

تجار بیش از 70 کشور در نمایشگاه ایران اکسپو 2023 گردهم آمدند

شنبه 13 خرداد 1402 / 605

تجار بیش از 70 کشور در نمایشگاه ایران اکسپو 2023 گردهم آمدند

دبیر پنجمین نمایشگاه توانمندی های صادراتی جمهوری اسلامی ایران گفت: این نمایشگاه دارای ظرفیت‌های نهفته فراوانی بود و شرکت های حاضر در نمایشگاه و همچنین تجار و بازرگانان خارجی، بازارهای خوبی را جذب کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان توسعه تجارت، احمد ایمانی،  دبیر پنجمین نمایشگاه توانمندی های صادراتی جمهوری اسلامی ایران ( ایران‌اکسپو2023 )با بیان اینکه  نخستین گام برای ایجاد روابط بازرگانی با ایران، شناخت توانمندی های صادراتی  کشورمان  در عرصه‌های مختلف  است، گفت:  در دولت سیزدهم حجم صادرات کشور به بیش از 50میلیارد دلار رسیده که یک رکورد در  چهل سال اخیر محسوب می شود.  این موضوع،  نشان دهنده اراده جدی دولت در گسترش صادرات غیرنفتی و رونق‌ دادن به حجم، تنوع و کیفیت تولید است و از اهداف مهم‌نمایشگاه ایران اکسپو نیز توسعه بازارهای صادراتی، افزایش روابط با کشورهای مختلف و فتح بازارهای صادراتی جدید  بود  و تقریبا همه کشورهای همسایه به همراه تعدادی از نمایندگان بخش خصوصی از دیگر کشورها در این نمایشگاه حضور داشته و جلساتی را با تولیدکنندگان داخلی برگزار کردند.

وی با بیان اینکه  در نمایشگاه ایران اکسپو 2023، پیش بینی درآمد بیش از 2 میلیارد دلاری از محل انعقاد قراردادهای صادراتی می شد  گفت: البته باید مدت زمانی سپری شود تا مشخص شود که چه میزان قراردادهایی با چه ارقامی نهایی شده و به نتیجه رسیده  است.

ایمانی افزود:  بر اساس آمارهای گمرک جمهوری اسلامی ایران، در نخستین ماه امسال(1402) تجارت خارجی ایران با رشد بیش از 17 درصدی نسبت به بازه زمانی مشابه در سال گذشته مواجه شده و این نشان دهنده عزم راسخ دولت در حمایت از صادرات است.

ایمانی افزود: بررسی اجمالی توسعه‌یافتگی بسیاری از کشورها نشان می‌دهد که راه مطمئن برای رسیدن ایران به توسعه اقتصادی و سپس دست یافتن به عدالت اجتماعی، تمرکز بر تولید و حمایت همه‌جانبه از آن،  با هدف توسعه کمی و کیفی صادرات است که البته تسهیل شرایط بخش تولید و صادرات مستلزم تغییرات اساسی در شاکله کلی مقررات و ترسیم یک نقشه راه شفاف و وجود عزم راسخ در سیاست‌گذاران و حمایت موثر از فعالان این دو حوزه است.

وی در عین حال بیان کرد:  از رویکردهای مهم دولت سیزدهم ارتباط گسترده با کشورهای جهان است  که نخستین گام در توسعه روابط اقتصادی و تجاری، معرفی ظرفیت‌ها و توانمندی‌های داخلی و شناخت متقابل ظرفیت‌های کشورهای دیگر است و برگزاری پنجمین نمایشگاه توانمندی های صادراتی جمهوری اسلامی ایران  بعد از چندین سال وقفه به دلیل کرونا با این هدف برگزار شد و شاهد استقبال بی نظیر فعالان‌ اقتصادی در این‌نمایشگاه بودیم  که تاجران و فعالان‌اقتصادی از بیش از 70 کشور از نمایشگاه بازدید کردند و نتایج این‌نمایشگاه تحولی را در عرصه  تجارت داخلی و خارجی کشور رقم خواهد زد.

دبیر نمایشگاه ایران اکسپو2023 گفت: از ویژگی های این نمایشگاه، افزایش مبادلات تجاری با کشورهای همسایه، آفریقایی، آسیایی و آمریکای لاتین و صادرات محور بودن کالاهای غیرنفتی بود  و رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز  همواره بر مسائل تجارت خارجی، صادرات غیرنفتی و دیپلماسی اقتصادی تاکید کرده اند.

وی با اشاره به سخنان رییس جمهور  در مراسم افتتاحیه نمایشگاه ایران اکسپو2023 ابراز داشت: وی در این مراسم،  برقراری چنین  رویدادهایی را زمینه خوبی برای معرفی  ظرفیت‌های کشورمان در داخل و خارج کشور برشمرد و با تاکید دوباره بر اینکه ایران به هیچ عنوان فعالیت اقتصادی و تجاری را به مذاکره گره نزد و نخواهد زد.

گفتنی است؛‌ پنجمین نمایشگاه توانمندی های صادراتی جمهوری اسلامی ایران (ایران اکسپو۲۰۲۳)  از روز ۱۷ اردیبهشت ماه  به مدت چهار روز برگزار شد.

 


  • #-


استفاده از مطالب این وبسایت برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کليه حقوق اين سايت متعلق به شرکت توسعه صنعت نمایشگاه و رویداد می‌باشد.

Copyright © IranTSN